2011. május 25., szerda

spárga szezon- kellemetlen mellékhatásokkal

Itt a spárgaszezon, én imádjuk, mert egészséges, és finom, és ritkán kapni, és egyébként is. És utáljuk, mert még ilyenkor is drága, szinte rögtön fásodik (egy véletlen során megismertem a spárgatermesztést és szedés rejtelmeit is, azóta nem hibáztatom a zöldségest, mert nagyon macerás, de ettől még a fás spárga nem lesz finomabb). Oh, és nem utolsó sorban nem szeretjük, mert elképesztően iszonyatosan büdöset pisilünk tőle. Már aki persze. (szerencsére az emberek kisebbik fele, bár ez népenként változó, "brit tudósok" saját népük vizsgálatakor úgy 40-60%-os megoszlást jegyeztek föl a nem-büdösek javára, a franciáknál viszont szinte mindenkin érződik ha spárgát evett. Érdekes gondolat, hogy vajon összefüggésbe hozható-e azzal, hogy a franciák egyébként is sokkal több spárgát fogyasztanak, és egyébként is jobb a szaglásuk..? ) Sőt, ennek a 40%-nak is mentségére legyen, hogy egy másik elemzés szerint az emberek –előzőtől független- kb fele rendelkezik egyáltalán a képességgel, hogy érezze ezt a görényszagot, ami a spárga boldog elfogyasztása után még akár két nappal is érezhető. Függően természetesen az adott egyén agyagcseréjének sebességétől.
Természetesen felmerült bennem a kérdés, hogy hogyan és miért is van ez, és úgy látom nem csak engem érintett mélyen az élmény, ugyanis sokkal könnyebben találtam rá, még magyar nyelvű információt is, mint általában a hétköznapi problémák biológiai megközelítésére szoktam. 
A dolog lényege, hogy a metil-merkaptán okozza a szagot (ami nem véletlenül a záptojás és a görény szaganyagát is adja).  A genetikai háttérről csak annyit sikerült kideríteni, hogy autoszómás, dominánsan öröklődő génekről van szó- ami a metil-merkaptán bontásában résztvevő enzimek egyikének működése/nem működése dönti el, hogy a vizeletben megjelennek-e pl  S-metil-tioakrilát, az S-metil-3-(metiltio)tiopropionát valamint a dimetil-szulfid és egyéb kis vegyületek. A legtöbb helyen ez "egy gén"-nek van megnevezve, még az angol irodalomban is, google tudósos anyagokhoz pedig mostanában csak pénzért lehet hozzájutni. Én úgy sejtem, hogy ez a metil-merkaptán oxidáz génje lesz, mert ez játssza a kulcsszerepet a kis aranyos lebontásában. Ha még megtudok valamit jelentkezem :)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése